Przejdź do treści
Strona główna » Kitesurfing czy paragliding – co wybrać?

Kitesurfing czy paragliding – co wybrać?

Kitesurfing czy paragliding

Kitesurfing jest sportem wodnym, w którym przy użyciu latawca płyniemy na desce. Paragliding (czyli paralotniarstwo) natomiast jest sportem polegającym na lataniu przy użyciu paralotni. Elementami potrzebnymi do uprawiania tego sportu są: skrzydło, uprząż, spadochron zapasowy, kask i dodatkowe przyrządy jak wariometr (przyrząd wskazujący prędkość wznoszenia się i opadania), GPS, kompas, radiotelefon i plecak. 

Skrzydło używane w paralotniarstwie przypomina swoja budową latawiec komorowy używany w kitesurfingu. 

Podczas lotu sterujemy skrzydłem używając sterówek (których zaciągnięcie powoduje skierowanie krawędzi spływu ku dołowi i dzięki temu skręcenie w daną stronę) lub balansując ciałem. Najprostszą formą paralotniarstwa są zloty, polegające na starcie z przewyższenia aby potem wylądować w punkcie położonym niżej.

Kitesurfing czy snowboarding

Kitesurfing i snowboarding są sportami, które łączy jedna deska, a różni… Właściwie wszystko inne. Snowboard jest sportem zimowym polegającym na zjeździe z góry po śniegu z deską snowboardową przyczepioną wiązaniami do butów. 

Jak zacząć swoją przygodę ze snowboardem?

Żeby zacząć swoją przygodę ze snowboardem należy się zapisać do szkółki w której wykwalifikowany instruktor przekaże ci wszystkie zasady bezpieczeństwa (zawsze należy pamiętać o kasku) i przeprowadzi cię przez cały proces nauki, pokazując ci właściwą technikę jazdy i korygując błędy. Nauka bez instruktora będzie nie tylko bardziej czasochłonna, nauczysz się jeździć bez właściwej techniki i po prostu może być niebezpieczna. Oczywiście snowboard snowboardowi nierówny i istnieje wiele różnych dyscyplin tego sportu, tak samo jak w kitesurfingu. 

Jedną z dyscyplin jest ‘big air’ (tak samo jak w kitesurfingu). Polega ona na wyskoku przy pomocy kickera. Liczy się tam ‘airtime’ i ewolucje wykonywane podczas lotu.

Kolejną dyscypliną jest ‘snowboardcross’ czyli konkurencja, w którym czterech do sześciu zawodników ściga się po torze przeszkód ze stromymi zakrętami, bramkami, skokami, wybojami i tym podobnymi. 

Kolejnymi konkurencjami są ‘slalom równoległy gigant’ i ‘slalom równoległy’, podczas których zawodnicy starają się wykonać przejazd w jak najkrótszym czasie. Różnią się one tylko odległościami między bramkami.

Kolejną, bardzo widowiskową dyscypliną jest slopestyle. Polega on na przejeździe zawodnika, podczas której powinien wykonać jak najwięcej jak najwyżej punktowanych sztuczek i tricków. Jury następnie ocenia tricki na podstawie ich wykonania, trudności technicznej, wysokości i czystości.

Ostatnią z konkurencji jest ‘halfpipe’, która polega na jeżdżeniu w rurze przeciętej poziomo z wykonywaniem tricków.

Tak jak w kitesurfingu, tak i w snowboardingu jest wiele rodzajów desek. Jej budowa zależy od jej przeznaczenia: all mountain, freeride i freestyle.

Deski różnią się kształtem, istnieją deski directional, czyli kierunkowe, które są niesymetryczne i ich środek ciężkości jest przesunięty w tył, jest to kształt wykorzystywany głównie w deskach freeridowych.

Kolejną opcją jest twin tip, czyli deska symetryczna: przód i tył deski są takiej samej szerokości, a środek ciężkości rozłożony jest centralnie, jest to kształt wykorzystywany w deskach freestylowych i jibbowych.

Zobacz także: Szkolenie kitesurfingowe w Jastarni

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *