Przejdź do treści
Strona główna » Jak wybrać odpowiednią piankę neoprenową?

Jak wybrać odpowiednią piankę neoprenową?

Pianka ma ogromne znaczenie dla naszego komfortu termicznego, dlatego warto mądrze dobrać jej grubość. Po przeczytaniu dzisiejszego wpisu na pewno poradzisz sobie z tym zadaniem!

Pływanie w trakcie chłodniejszych miesięcy może być nie tylko przyjemne ze względu na adrenalinę na wodzie, ale także ze względu na brak marznięcia! To właśnie pianka zapewnia nam taką ochronę.

Zakładając, że planujemy kitesurfingować przez jesień, wiosnę oraz lato, potrzebne będą dwie pianki. Najlepiej 5/4 mm (możemy wybrać takie z wbudowanym lub osobnym kapturem) oraz pianka 3/2 mm na cieplejsze dni. Warto również zaopatrzyć się w buty neoprenowe o grubości około 5 mm na chłodniejsze miesiące, a także rękawice 3 mm.

Jeśli marzy nam się uprawianie kitesurfingu przez cały rok, czyli praktykowanie również zimą, potrzebne będą:

  • pianka 6/5 mm
  • Konieczne będą także grubsze, a co za tym idzie cieplejsze buty (5-7 mm)
  • Rękawice o grubości od 3 do 5 mm. Możecie użyć również tych z jesiennego zestawu.

Kiedy już wiemy, jakie grubości pianek potrzebujemy na różne pory roku, rozważmy jeszcze kwestię wyboru rodzaju zapięcia, co może znacząco wpłynąć na izolację termiczną.

Wybór rodzaju zapięcia pianki:

  • Front zip – zapięcie z przodu, zapewnia większą szczelność i ciepło.
  • Back zip – zapięcie z tyłu, wygodniejsze, ale trochę mniej ciepłe.

Przy wyborze zwróć uwagę na szwy, to miejsca, przez które może dostawać się woda, jeśli są nieprawidłowo zrobione. To bardzo ważny aspekt, którego nie należy pomijać przy wyborze, jeśli chcemy, by pianka służyła nam przez dłuższy czas.

Dodatkowo, nigdy nie kupuj pianki bez przymierzenia. Musi być ona bardzo dobrze dopasowana. Nie powinna nigdzie odstawać, powinna dobrze przylegać do ciała zwłaszcza na szyi oraz na zakończeniach nogawek i rękawów.

Porada: Jeżeli założenie pianki w sklepowej przymierzalni przychodzi Ci łatwo, to na 99% jest to za duży rozmiar!

Pianki występują w przeróżnych wzorach i kolorach, możemy wybierać spośród pianek z długimi, krótkimi a także średnimi nogawkami i rękawami. Rozbieżność cenowa także jest spora, jednak warto zainwestować w dobrą jakościowo i komfortową w noszeniu piankę.

Dzięki takiej różnorodności możesz wybrać taki kombinezon, który będzie do Ciebie idealnie dopasowany.

Do zobaczenia wkrótce na desce, kitesurferzy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *