Kursy kitesurfingowe w Jastarni z SafetyKite
SafetyKite – szkolenia kitesurfingowe w Jastarni
Warunki na półwyspie helskim umożliwiają stawianie pierwszych kroków w kitesurfingu. W Jastarni szkolenia kiteboardingowe odbywają się przy każdym kierunku wiatru – to ogromny plus, ponieważ niemal każdego dnia można pływać i szlifować umiejętności. Zapraszamy na kurs do naszej szkoły kitesurfingu.
Dlaczego kurs kitesurfingu w Jastarni?
Jastarnia cechuje się dużym obszarem płytkiej wody, brakiem rafy i groźnych zwierząt w wodzie, a także niskimi falami. Z racji (zazwyczaj) dodatnich temperatur, które panują w Polsce, pływać można niemal cały rok. Tak jak latem swoich sił w kitesurfingu, może spróbować każdy, tak podczas chłodniejszych dni na półwyspie helskim od kitesurfera wymaga się już pewnych umiejętności. Przydatna będzie zdolność do utrzymania się na desce, badź szybkiego powrotu na nią, kiedy jednak wylądujemy w wodzie, pozwoli to na zachowanie komfortu termicznego. Skoro surfować na falach Morza Bałtyckiego można przez cały rok (oczywiście pod warunkiem odpowiedniego przygotowania i z odpowiednim doświadczeniem), to tym bardziej naturalne powinno być uprawianie kitesurfingu na Półwyspie Helskim również przez wszystkie pory roku. Bądź co bądź, podczas sesji kitesurfingowej przebywamy znacznie mniej czasu w wodzie niż surfując.
Jeśli chcemy pływać na kajcie podczas niższych temperatur, to powinniśmy posiadać ze sobą: piankę neoprenową o grubości np. 5/4 mm, kaptur neoprenowy, kurtkę neoprenową, buty neoprenowe, rękawice neoprenowe, ocieplacze neoprenowe – dla wyjątkowych zmarzluchów polecamy założyć dwie pianki. Chcecie pływać w chłodniejszej wodzie na Półwyspie Helskim? W zakładce WOO zapytajcie, kiedy my wybieramy się na półwysep i zaproponujcie termin, podzielimy się naszym doświadczeniem i pomożemy w przygotowaniach.
Chcecie pływać w dowolnym innym terminie razem z nami? Zaproponujcie termin w zakładce WOO, damy znać! Chcecie zapisać się na kurs? Skontaktujcie się z nami. Nasza szkoła kitesurfingu otwarta jest na Wasze propozycje.
Szkolenia kitesurfingowe / kiteboardingowe także na wyjazdach
Kitesurfing w Jastarni to część naszego życia. Szkolimy od kwietnia do października. Później szkoleniami kitesurfingowymi zajmujemy się na wyjazdach w cieplejszych miejscach takich jak Hiszpania, jeśli jesteśmy w Polsce to także pływamy w grudniu czy w marcu. Z przyjemnością podzielimy się naszą pasją, którą jest kitesurfing, w Jastarni, w centralnej części Mierzei Helskiej. Zapisz się już dziś na szkolenie kiteboardingowe i pływaj z nami przez cały rok!
Wasze najczęściej zadawane pytania:
Jak przygotować się do kursu kitesurfingowego?
Czy kitesurfing wymaga siły?
Kitesurfing – jaka cena za kurs.
Jak przygotować się do kursu kitesurfingowego?
Zapisałeś się na kurs od podstaw do certyfikowanej szkoły kitesurfingu, całe wakacje zaplanowane, rezerwacje zrobione, teraz pozostało tylko czekanie na początek tej przygody. Czy w tym czasie należy się jakoś specjalnie przygotować? Co musisz wiedzieć?
Przed kursem – co przygotować
Resztę potrzebnego sprzętu zapewni baza – przygotują dla ciebie kask, kamizelkę ochronną (aby kurs był przeprowadzony w bezpieczny sposób), trapez oraz oczywiście latawiec, bar i deskę.
Czy do kitesurfingu potrzebna jest siła?
Możesz też się zastanawiać czy należy wdrożyć jakieś specjalne treningi przed rozpoczęciem kursu. Jednak wbrew opinii wielu, do uprawiania kitesurfingu nie potrzebujemy żadnej wyjątkowej siły w rękach czy nogach. Jest to sport bardziej techniczny niż siłowy.
Oczywiście uprawianie sportów i dobra koordynacja ruchowa mogą skrócić czas potrzebny do nauki, jednak jest to sport, którego może spróbować każdy – zarówno dzieci, jak i starsi. Warto wiedzieć, że cała siła latawca nie jest utrzymywana na rękach, tylko właśnie w tym celu mamy trapez z hakiem, do którego przyczepiamy bar i latawiec i dzięki temu ręce służą tylko do prowadzenia kite’a, tak jak przy prowadzeniu samochodu.
Ile kosztuje kurs kitesurfingowy?
Ceny kursu bardzo wahają się pomiędzy krajami, spotami, a także bazami. Na cenę wpływ też ma to, czy zapisujemy się na kurs indywidualny czy w grupie. Ceny w Polsce wahają się od 150 do około 300 złotych za godzinę kursu indywidualnego. Trochę tańszą opcją będzie szkolenie w parach, jednak w takim przypadku potrzebujesz partnera zbliżonego do ciebie zarówno poziomem, jak i wagowo. Ceny na świecie są bardzo różnorodne, za godzinę można zapłacić od 60 do nawet 200 euro. Większość szkółek ma w ofercie pakiety godzin i w takiej sytuacji zazwyczaj im więcej godzin w pakiecie, tym niższa cena za pojedynczą godzinę.
Jak zacząć przygodę z kitesurfingiem?
Żeby zacząć przygodę z kitesurfingiem należy zapisać się na kurs w certyfikowanej szkole kitesurfingu IKO (International Kiteboarding Certification) bądź PZKite (Polski Związek Kiteboardingu). Jako, że jest to sport ekstremalny nie można ryzykować i próbować samemu (filmy z Youtube tylko mogą ułatwić rozumienie), nie można bez nadzoru wykwalifikowanej do tego osoby robić swoich pierwszych halsów z latawcem w dłoni. Jeśli chcesz spróbować swoich sił w tym sporcie, skorzystacie z zajęć z wykwalifikowanym instruktorem. W Polsce najbardziej oczywistym wyborem jest półwysep Helski – znajdziesz tam wiele mniejszych i większych szkółek, które będą Ci towarzyszyć w Twojej drodze do zostania prawdziwym kitesurferem. Innymi bardzo popularnymi miejscami do nauki w Europie są: Tarifa (Hiszpania), El Medano (Wyspy Kanaryjskie), Lo Stagnone (Włochy), Porto Pollo (Włochy) czy Prasonisi (Grecja), ale jest ich dużo, dużo więcej w samej Europie, nie mówiąc już o reszcie świata.
Jak wygląda kurs kitesurfingu?
Kurs kitesurfingu dzieli się na parę etapów, na pierwszych zajęciach instruktor opowie nam o wietrze, jego rodzajach, sile, o akwenach na których można uprawiać kitesurfing a także pokaże nam jak przygotować cały sprzęt – napompować latawiec, rozłożyć linki, założyć trapez. Wytłumaczy nam też jak korzystać z systemu bezpieczeństwa, z którego każdy kitesurfer regularnie korzysta w celu uniknięcia niebezpiecznych sytuacji.
Kolejnym etapem jest nauka sterowania, często najpierw uczymy się sterować małym latawcem, tak zwanym trenażerem, a dopiero później dostajemy do rąk pełnowymiarowego kite’a (z angielskiego: kite – latawiec). Opanowanie tej umiejętności jest kluczowe przed przejściem do kolejnych fazy szkolenia w tym miedzy innymi – bodydragów.
Bodydragi polegają na tym, że latawiec ciągnie cię po wodzie, jednak nie masz na nogach deski, jest to umiejętność niezbędna w sytuacji, kiedy zgubisz deskę na akwenie z głęboką wodą lub też kiedy bezpiecznie będziesz chciał wrócić do brzegu, a wiatr nie będzie wystarczająco mocny, żeby dopłynąć na desce.
Następnym etapem jest próba stanięcia na desce, czyli nauka tego jak odpowiednio ustawić latawiec, deskę oraz swoje ciało, żeby móc podnieść się z wody. Pierwszy sukces na tym etapie jest najbardziej satysfakcjonująco częścią całego kursu.
W dalszej kolejności uczymy się jak płynąć pod wiatr oraz jak robić zwroty i wtedy możemy nazwać się niezależnymi kitesurferami.
Wiatr w kitesurfingu
Jest to podstawowy element potrzebny do kitesurfingu (bez niego latawiec nawet nie uniesie się w powietrze) i podczas pierwszej lekcji na kursie będzie to temat szeroko omawiany z instruktorem. Żeby być w stanie płynąć potrzebujemy wiatru o sile około 12 węzłów (4 stopień w skali Beauforta, 22 km/h), natomiast maksymalna siła z jaką może wiać wiatr, żeby móc przeprowadzić bezpieczną lekcję dla osób początkujących to około 25-30 węzłów, zależy nam też na tym aby nie był zbyt szkwalisty (żeby nie było zbyt dużej amplitudy pomiędzy wiatrem minimalnym a maksymalnym). W zależności od siły wiatru (a także wagi kursanta), dobieramy odpowiedni rozmiar latawca – na silny wiatr mniejszy, na słabszy większy. Rozmiary latawców wahają się od 5 do 17 metrów kwadratowych (niektóre marki produkują jeszcze mniejsze i jeszcze większe kite’y).
Kolejną ważną kwestią jest kierunek wiatru, to co najbardziej interesuje kitesurferów to kierunek wiatru względem brzegu.
Rozróżniamy:
– wiatr wiejący prostopadle od brzegu – “offshore”
– wiatr wiejący prostopadle do brzegu – “onshore”
– wiatr wiejący wzdłuż brzegu – “sideshore”
– wiatr wiejący skośnie od brzegu – “side offshore”
– wiatr wiejący skośnie do brzegu – “side onshore”
Najbezpieczniejszym kierunkiem jest side on shore, gdyż można bezpiecznie odejść od brzegu z latawcem, ale też zawsze bezproblemowo wrócimy z nim na plażę.
Żeby wiedzieć jaki kierunek względem brzegu w danym momencie wieje, musimy najpierw się dowiedzieć, skąd właściwie wieje. Najłatwiejszym sposobem na to jest rozejrzenie się i poszukanie flag (ewentualnie palm lub koron drzew), kierunek w którym są ustawione podpowie nam skąd wieje, innym sposobem jest też nabranie garści piasku, rzucenie go i zobaczenie w którą stronę poleci, lub po prostu obracanie się, aż poczuje się wiatr wiejący prosto w twarz.
Rozkładanie sprzętu
Rozkładanie sprzętu jest kolejnym etapem kursu kitesurfingowego. Możemy go zacząć dopiero wtedy, kiedy wiemy skąd wieje. Pierwszym etapem jest przygotowanie całego sprzętu – trapezu, leasha, baru, latawca (w odpowiednim rozmiarze) i deski (warto przed wejściem na wodę dopasować sobie strapy). Zaczynamy od napompowania latawca, który ustawiamy tubą główną do wiatru (nalezy pamiętać o tym, że podczas chodzenia z latawcem tuba główna zawsze jest ustawiona do wiatru), zanim jednak zabierzemy się za pompowanie, warto pamiętać o przyczepieniu sznureczkiem kite’a do pompki. Jak możemy sprawdzić czy wtłoczyliśmy już wystarczająco dużo powietrza do tuby?
Jest na to parę sposobów: zagięcie ucha latawca, które powinno szybko odskoczyć, ‘pstryknięcie’ w tubę, która powinna wydać pusty dźwięk lub po prostu sprawdzenie na manometrze czy ciśnienie w tubie jest już właściwe. Następnym etapem jest rozłożenie baru i przyczepienie go do latawca. Wtedy pozostaje nam już tylko wystartowanie kite’a i dobra zabawa na wodzie.
Prognoza wiatrowa. Jak czytać prognozy? Najpopularniejsze strony i aplikacje do rozpoznawania wiatru, rodzaje wiatrów na różnych spotach
Prognozy wiatrowe
Ostatnią rzeczą, którą każdy kitesurfer robi przed pójściem spać i pierwszą, którą robi po przebudzeniu jest zawsze sprawdzenie prognozy wiatrowej na kolejne dni. Każdy ma swoją ulubioną aplikację, model wiatrowy, sposób analizy prognozy. Więc gdzie ją sprawdzać, jak czytać i jakie wnioski wyciągać z tego co zobaczymy?
Aplikacje wiatrowe
Istnieje wiele aplikacji, które pokazują nam ile będzie wiało w dany dzień, o danej godzinie, z jakiego kierunki itd. Jednak jest parę takich, które znają wszyscy i są zdecydowanie najbardziej popularne.
Pierwszą z nich jest windy.com. Wchodząc na nią widzimy animowaną mapę, na której pokazane jest z której strony (strzałkami) i jak mocno (kolorami – od niebieskiego do czerwonego) wieje w różnych zakątkach świata. Klikając w punkt na mapie, bądź wpisując nazwę spotu w wyszukiwarce widzimy jak mocno wieje w danym momencie, ale też prognozę na kolejne 5 dni, z której można wyczytać zbliżający się kierunek wiatru oraz też ile węzłów będzie wiało średnio, a ile w szkwałach (mocniejszych podmuchach wiatru).
Kolejną popularną witryna jest windguru.cz. Mamy tam parę modeli prognozy, które wyliczane są na podstawie różnych danych. Prognoza z różnych modeli znacznie się różni i na różnych spotach różne modele sprawdzają się najlepiej.
Zawsze można sprawdzić prognozę uśrednioną ze szczegółowych modeli, czyli WG. Poza tym na górze strony wyświetla się rzeczywisty wiatr ze stacji z wiatromierzem na danym spocie. Ostatnią z najbardziej popularnych stron i aplikacji jest windfinder.com. Znajdziemy tam podobnie jak na windy.com animowaną mapę i tak jak na poprzednich stronach – prognozę wiatrową na kolejne dni. O to, z której aplikacji korzystać, który model sprawdzać, a także, który kierunek wiatru jest najbardziej przewidywalny na danym spocie, zawsze najlepiej zapytać miejscowego, który na podstawie własnych obserwacji będzie wiedział jak analizować różne prognozy.
Jak czytać prognozę?
Sprawdzając prognozy wiatrowe warto wiedzieć na co zwrócić szczególną uwagę. Pierwszą rzeczą na którą patrzymy jest średnia siła wiatru – sprawdzamy czy wiatr będzie wystarczająco silny, żeby uprawiać kitesurfing czyli powyżej 11 węzłów, wszystko oczywiście też zależy od sprzętu i wagi oraz umiejętności, na kite foil wystarczy nam 5-8 węzłów jeśli jesteśmy szczupli i mamy latawce komorowe. Następnie możemy sprawdzić kolejną wartość, która przedstawia siłę wiatru w szkwałach. Zależy nam na tym, żeby różnice pomiędzy średnią a szkwałami nie były zbyt duże, ponieważ wtedy wiatr jest ‘szarpiący’. Należy też sprawdzić kierunek wiatru, na różnych spotach oczekujemy innego kierunku wiatru, na przykład wiatr, który przed przyjściem na spot będzie najpierw przechodził przez góry albo po prostu ląd nie będzie raczej wiatrem dobrym jakościowo.
Jeśli jesteśmy w miejscu, w którym są fale, prognozy umożliwiają nam też sprawdzenie ich przewidywanej wysokości.
Termika
Na niektórych spotach występuje efekt wiatrów termicznych. Wynika on z nagrzewania się lądu i powstającej różnicy ciśnień. Dzięki temu, wiatr jest silniejszy, ale nie jest to uwzględnione w prognozach. Dlatego jeśli dowiemy się, że na danym spocie działa termika, możemy spodziewać się lepszego wiatru niż ten prognozowany.
Gdzie uprawiać kitesurfing w Polsce? W jakich miesiącach kitesurfing w Polsce?
Kitesurfing w Polsce i Europie
Jeśli chodzi o dostęp do kitesurfingu to mamy to szczęście, że Polska daje nam wiele możliwości. Po pierwsze możemy pływać w samym kraju, a Hel jest spotem na skalę światową, ale też sama Europa obfituje w spoty, na które możemy się dostać wsiadając do samolotu na zaledwie 2-3h.
Kitesurfing na Helu
Hel jest najbardziej oczywistą destynacją na kitesurfing w Polsce, jest to miejsce wyjątkowe ponieważ daje możliwość dobrej zabawy zarówno początkującym jak i zaawansowanym kitesurferom. Po jednej stronie półwyspu mamy Zatokę Pucką, która jest rajem dla osób zaczynających swoją przygodę z kitesurfingiem. Ogromna przestrzeń z płaską i płytką wodą zdecydowanie ułatwia szkolenie. Dlatego też w każdej z miejscowości na Półwyspie Helskim można znaleźć wiele szkółek, zdecydowanie jest z czego wybierać. Z kolei z drugiej strony mamy otwarte morze. Strona ta ma szeroką, piaszczystą plażę z nieograniczonym miejscem na rozkładanie sprzętu oraz (w przeciwieństwie do drugiej strony) fale.
Na Hel najwięcej osób wyjeżdża w miesiącach letnich – od czerwca do września. Statystyki wiatrowe w tych miesiącach są naprawdę dobre, a temperatura powietrza zachęca do spędzania czasu w wodzie. Jednak to nie jedyne miesiące, kiedy można uprawiać tam kitesurfing. Prawdziwi śmiałkowie pływają także zimą, jednak do tego trzeba być dobrze przygotowanym – specjalna pianka, buty, kaptur i można korzystać z wiatru w zimniejszych miesiącach. Jednak jest to opcja tylko dla niezależnych kitesurferów z własnym sprzętem, gdyż szkółki działają tylko w sezonie letnim.
Inne miejsca na kitesurfing w Polsce
Kitesurfing można też uprawiać w Polsce poza Półwyspem Helskim. Innymi popularnymi miejscami nad Morzem Bałtyckim są między innymi: Łeba czy Karwia. Jednak morze nie jest jedyną opcja jaką mamy. Pływanie na jeziorach też jest możliwe. Jednak zazwyczaj warunki wiatrowe nad nimi panujące są niestabilne, a wiatr szkwalisty.
Czy kitesurfing jest sportem dla mnie?
Kitesurfing (jak to się właściwie czyta? ‘kajtserfing’; od kite – z angielskiego: wiatr) to sport, którego podstawowymi elementami są wiatr, woda i latawiec. Można powiedzieć, że kitesurfing jest sportem prawie dla każdego. Dla młodszych i starszych, kobiet i mężczyzn, sportowców i osób siedzących za biurkiem. Żeby rozpocząć swoją przygodę z kitesurfingiem wystarczy mieć co najmniej 10 lat i co najmniej 35kg, kitesurfing nie wymaga dużej siły, dlatego też nie ma potrzeby wdrażania dodatkowych treningów siłowych przed rozpoczęciem kursu.
Czy kitesurfing jest trudny?
Żeby nauczyć się kitesurfingu musimy poświęcić na to co najmniej paręnaście godzin rozłożonych na parę dni. Wielu osobom wydaje się, że na pierwszych zajęciach dostaną deskę i popłyną. Tak się dzieje na lekcjach windsurfingu. Jednak pomimo tego, że kitesurfing jest sportem prostszym, jego podstawy są bardziej złożone. Nauka kitesurfingu nie jest trudna, jednak wymaga pewnej cierpliwości. Na pierwszych zajęciach zetkniesz się z wieloma nowymi nazwami i pojęciami, z którymi wcześniej nie miałeś do czynienia. Następnie dowiesz się jak połączyć wszystkie elementy sprzętu ze sobą, a potem przejdziesz do sterowania latawcem i jeśli nie latasz paralotnią to jest to rzecz, której nie można porównać do żadnej innej czynności, którą zdarza ci się wykonywać. Następnie ruchy latawca trzeba połączyć z panowaniem nad deską. Dlatego kitesurfing nie jest trudny, ale ma wiele etapów, które powoli i dokładnie trzeba przerobić i przećwiczyć pod okiem instruktora.
Jaka prognoza? Wieje na tyle by pływać? Sprawdźmy półwysep Helski:
Jak wygląda szkolenie kiteboardingowe?
Szkoła kitesurfingu – Popracujmy razem nad Twoim progresem
Skontaktuj się z nami i ustalmy Twój plan szkolenia kiteboardingowego.