Przejdź do treści

Kursy kitesurfingowe w Jastarni z SafetyKite

SafetyKite – szkolenia kitesurfingowe w Jastarni

Warunki na półwyspie helskim umożliwiają stawianie pierwszych kroków w kitesurfingu. W Jastarni szkolenia kiteboardingowe odbywają się przy każdym kierunku wiatru – to ogromny plus, ponieważ niemal każdego dnia można pływać i szlifować umiejętności. Zapraszamy na kurs do naszej szkoły kitesurfingu.

Dlaczego kurs kitesurfingu w Jastarni?

Jastarnia cechuje się dużym obszarem płytkiej wody, brakiem rafy i groźnych zwierząt w wodzie, a także niskimi falami. Z racji (zazwyczaj) dodatnich temperatur, które panują w Polsce, pływać można niemal cały rok. Tak jak latem swoich sił w kitesurfingu, może spróbować każdy, tak podczas chłodniejszych dni na półwyspie helskim od kitesurfera wymaga się już pewnych umiejętności. Przydatna będzie zdolność do utrzymania się na desce, badź szybkiego powrotu na nią, kiedy jednak wylądujemy w wodzie, pozwoli to na zachowanie komfortu termicznego. Skoro surfować na falach Morza Bałtyckiego można przez cały rok (oczywiście pod warunkiem odpowiedniego przygotowania i z odpowiednim doświadczeniem), to tym bardziej naturalne powinno być uprawianie kitesurfingu na Półwyspie Helskim również przez wszystkie pory roku. Bądź co bądź, podczas sesji kitesurfingowej przebywamy znacznie mniej czasu w wodzie niż surfując.

Jeśli chcemy pływać na kajcie podczas niższych temperatur, to powinniśmy posiadać ze sobą: piankę neoprenową o grubości np. 5/4 mm, kaptur neoprenowy, kurtkę neoprenową, buty neoprenowe, rękawice neoprenowe, ocieplacze neoprenowe – dla wyjątkowych zmarzluchów polecamy założyć dwie pianki. Chcecie pływać w chłodniejszej wodzie na Półwyspie Helskim? W zakładce WOO zapytajcie, kiedy my wybieramy się na półwysep i zaproponujcie termin, podzielimy się naszym doświadczeniem i pomożemy w przygotowaniach.

Chcecie pływać w dowolnym innym terminie razem z nami? Zaproponujcie termin w zakładce WOO, damy znać! Chcecie zapisać się na kurs? Skontaktujcie się z nami. Nasza szkoła kitesurfingu otwarta jest na Wasze propozycje.

Szkolenia kitesurfingowe / kiteboardingowe także na wyjazdach

Kitesurfing w Jastarni to część naszego życia. Szkolimy od kwietnia do października. Później szkoleniami kitesurfingowymi zajmujemy się na wyjazdach w cieplejszych miejscach takich jak Hiszpania, jeśli jesteśmy w Polsce to także pływamy w grudniu czy w marcu. Z przyjemnością podzielimy się naszą pasją, którą jest kitesurfing, w Jastarni, w centralnej części Mierzei Helskiej. Zapisz się już dziś na szkolenie kiteboardingowe i pływaj z nami przez cały rok!

Wasze najczęściej zadawane pytania:

Jak przygotować się do kursu kitesurfingowego?

Czy kitesurfing wymaga siły?

Kitesurfing – jaka cena za kurs.

Jak przygotować się do kursu kitesurfingowego?

Zapisałeś się na kurs od podstaw do certyfikowanej szkoły kitesurfingu, całe wakacje zaplanowane, rezerwacje zrobione, teraz pozostało tylko czekanie na początek tej przygody. Czy w tym czasie należy się jakoś specjalnie przygotować? Co musisz wiedzieć?

Przed kursem – co przygotować

Ile kosztuje kurs kitesurfingowy?

Żeby zacząć przygodę z kitesurfingiem należy zapisać się na kurs w certyfikowanej szkole kitesurfingu IKO (International Kiteboarding Certification) bądź PZKite (Polski Związek Kiteboardingu). Jako, że jest to sport ekstremalny nie można ryzykować i próbować samemu (filmy z Youtube tylko mogą ułatwić rozumienie), nie można bez nadzoru wykwalifikowanej do tego osoby robić swoich pierwszych halsów z latawcem w dłoni. Jeśli chcesz spróbować swoich sił w tym sporcie, skorzystacie z zajęć z wykwalifikowanym instruktorem. W Polsce najbardziej oczywistym wyborem jest półwysep Helski – znajdziesz tam wiele mniejszych i większych szkółek, które będą Ci towarzyszyć w Twojej drodze do zostania prawdziwym kitesurferem. Innymi bardzo popularnymi miejscami do nauki w Europie są: Tarifa (Hiszpania), El Medano (Wyspy Kanaryjskie), Lo Stagnone (Włochy), Porto Pollo (Włochy) czy Prasonisi (Grecja), ale jest ich dużo, dużo więcej w samej Europie, nie mówiąc już o reszcie świata. 

Ostatnią rzeczą, którą każdy kitesurfer robi przed pójściem spać i pierwszą, którą robi po przebudzeniu jest zawsze sprawdzenie prognozy wiatrowej na kolejne dni. Każdy ma swoją ulubioną aplikację, model wiatrowy, sposób analizy prognozy. Więc gdzie ją sprawdzać, jak czytać i jakie wnioski wyciągać z tego co zobaczymy?

Na niektórych spotach występuje efekt wiatrów termicznych. Wynika on z nagrzewania się lądu i powstającej różnicy ciśnień. Dzięki temu, wiatr jest silniejszy, ale nie jest to uwzględnione w prognozach. Dlatego jeśli dowiemy się, że na danym spocie działa termika, możemy spodziewać się lepszego wiatru niż ten prognozowany.

Kitesurfing można też uprawiać w Polsce poza Półwyspem Helskim. Innymi popularnymi miejscami nad Morzem Bałtyckim są między innymi: Łeba czy Karwia. Jednak morze nie jest jedyną opcja jaką mamy. Pływanie na jeziorach też jest możliwe. Jednak zazwyczaj warunki wiatrowe nad nimi panujące są niestabilne, a wiatr szkwalisty.

Kitesurfing (jak to się właściwie czyta? ‘kajtserfing’; od kite – z angielskiego: wiatr) to sport, którego podstawowymi elementami są wiatr, woda i latawiec. Można powiedzieć, że kitesurfing jest sportem prawie dla każdego. Dla młodszych i starszych, kobiet i mężczyzn, sportowców i osób siedzących za biurkiem. Żeby rozpocząć swoją przygodę z kitesurfingiem wystarczy mieć co najmniej 10 lat i co najmniej 35kg, kitesurfing nie wymaga dużej siły, dlatego też nie ma potrzeby wdrażania dodatkowych treningów siłowych przed rozpoczęciem kursu.

Żeby nauczyć się kitesurfingu musimy poświęcić na to co najmniej paręnaście godzin rozłożonych na parę dni. Wielu osobom wydaje się, że na pierwszych zajęciach dostaną deskę i popłyną. Tak się dzieje na lekcjach windsurfingu. Jednak pomimo tego, że kitesurfing jest sportem prostszym, jego podstawy są bardziej złożone. Nauka kitesurfingu nie jest trudna, jednak wymaga pewnej cierpliwości. Na pierwszych zajęciach zetkniesz się z wieloma nowymi nazwami i pojęciami, z którymi wcześniej nie miałeś do czynienia. Następnie dowiesz się jak połączyć wszystkie elementy sprzętu ze sobą, a potem przejdziesz do sterowania latawcem i jeśli nie latasz paralotnią to jest to rzecz, której nie można porównać do żadnej innej czynności, którą zdarza ci się wykonywać. Następnie ruchy latawca trzeba połączyć z panowaniem nad deską. Dlatego kitesurfing nie jest trudny, ale ma wiele etapów, które powoli i dokładnie trzeba przerobić i przećwiczyć pod okiem instruktora.

Jaka prognoza? Wieje na tyle by pływać? Sprawdźmy półwysep Helski:

Jak wygląda szkolenie kiteboardingowe?

Szkoła kitesurfingu – Popracujmy razem nad Twoim progresem

Skontaktuj się z nami i ustalmy Twój plan szkolenia kiteboardingowego.