Przejdź do treści
Strona główna » Czy kitesurfing jest sportem dla mnie?

Czy kitesurfing jest sportem dla mnie?

Dla kogo jest kitesurfing?

Kitesurfing (jak to się właściwie czyta? ‘kajtserfing’; od kite – z angielskiego: latawiec) to sport, którego podstawowymi elementami są wiatr, woda i latawiec. Można powiedzieć, że kitesurfing jest sportem prawie dla każdego. Dla młodszych i starszych, kobiet i mężczyzn, sportowców i osób siedzących za biurkiem. Żeby rozpocząć swoją przygodę z kitesurfingiem wystarczy mieć co najmniej 10 lat i co najmniej 35kg, kitesurfing nie wymaga dużej siły, dlatego też nie ma potrzeby wdrażania dodatkowych treningów siłowych przed rozpoczęciem kursu. 

Czy kitesurfing jest trudny?

Żeby nauczyć się kitesurfingu musimy poświęcić na to co najmniej paręnaście godzin rozłożonych na parę dni. Wielu osobom wydaje się, że na pierwszych zajęciach dostaną deskę i popłyną. Tak się dzieje na lekcjach windsurfingu. Jednak pomimo tego, że kitesurfing jest sportem prostszym, jego podstawy są bardziej złożone. Nauka kitesurfingu nie jest trudna, jednak wymaga pewnej cierpliwości. Na pierwszych zajęciach zetkniesz się z wieloma nowymi nazwami i pojęciami, z którymi wcześniej nie miałeś do czynienia. Następnie dowiesz się jak połączyć wszystkie elementy sprzętu ze sobą, a potem przejdziesz do sterowania latawcem i jeśli nie latasz paralotnią to jest to rzecz, której nie można porównać do żadnej innej czynności, którą zdarza ci się wykonywać. Następnie ruchy latawca trzeba połączyć z panowaniem nad deską. Dlatego kitesurfing nie jest trudny, ale ma wiele etapów, które powoli i dokładnie trzeba przerobić i przećwiczyć ze swoim instruktorem. 

Czy kitesurfing jest niebezpieczny? 

Przed pierwszymi zajęciami na kursie kitesurfingu możesz zastanawiać się czy kitesurfing jest bezpiecznym sportem. Podstawą bezpieczeństwa podczas uprawiania kite’a jest kurs z certyfikowanym instruktorem, który dokładnie wytłumaczy ci jak korzystać ze sprzętu, używać systemów bezpieczeństwa, zachowywać się na wodzie, jakie jest prawo drogi. 

Po omówieniu i przećwiczeniu wszystkich tych elementów zminimalizujesz ryzyko wypadku prawie do zera. Należy pamiętać jednak o tym, że kitesurfing jest sportem ekstremalnym, dlatego zawsze podczas swojej sesji na wodzie należy być skupionym, ale także obserwować zachowanie innych użytkowników akwenu, zarówno tych uprawiających sporty wodne jak i tych pływających wpław czy skaczących pomiędzy falami.  

Czy aby uprawiać kitesurfing trzeba umieć pływać?

Kitesurfing jest sportem wodnym, dlatego lepiej mieć umiejętność pływania. Oczywiście w sklepach kitesurfingowych można kupić specjalne kamizelki ratunkowe, które w razie nieprzewidzianego wypadku mogą uratować ci życie, albo pływać tylko na spotach z płytką wodą, jednak dla własnego komfortu psychicznego lepiej jest umieć pływać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *