Przejdź do treści
Strona główna » Rodzaje desek twin tip

Rodzaje desek twin tip

Deski twin tip to deski, które są symetryczne, nie trzeba zmieniać jej ustawienia kiedy my zmieniamy kierunek płynięcia. Są to deski na których zaczynamy swoją przygodę z kitesurfingiem, ale używamy ich też kiedy już jesteśmy zaawansowanymi kitesurferami i interesujemy się big air’em bądź freestylem. 

Budowa tej deski jest bardzo prosta – z dwóch stron jest taka sama i jej kształt przypomina prostokąt. Przyczepiamy do niej foot strapy bądź buty, dzięki którym utrzymujemy nasze stopy przy desce. Kolejnym elementem deski są finy, czyli stateczniki, które mogą różnić się rozmiarami.

Deski różnią się też oczywiście budową.

Długość deski w kitesurfing

Długość deski, której będziemy używać zależy od naszego poziomu, wagi oraz tego jak planujemy ją wykorzystać. Osoby, które dopiero zaczynają swoją przygodę z kitesurfingiem i robią swoje pierwsze starty potrzebują dużej deski, która będzie miała około 140 do 160 centymetrów długości. Jej wielkość sprawia, że łatwiej jest nam na niej utrzymać balans. Z kolejnymi lekcjami i z coraz lepszym poziomem naszego kitesurfingu będziemy najpewniej zmieniali deskę na trochę mniejszą. Mniejsza deska zdecydowanie ułatwia ostrzenie, jest bardziej zwrotna i też łatwiej na niej skakać i robić inne ewolucje. Jednak kiedy tylko wiatr będzie za słaby znowu warto użyć większej deski.

Wybór deski zalezy też od wagi kitesurfera – im większa tym większej deski potrzebuje, więc analogicznie – im niższa waga tym mniejsza deska.

Kształt deski kitesurfingowej

Deski mogą się różnić tym, jaka jest różnica szerokości między ich najszerszym punktem (na środku), a najwęższym (na tipach deski). Jeśli ta różnica jest niewielka (deska jest prawie tak samo szeroka na całej długości) ułatwia to ostrzenie, dlatego w taki sposób zbudowane są deski dla początkujących. Jeśli różnica ta jest większa i deska ma bardziej zakrzywiony kształt – ułatwia to zwroty.

Rocker

Rocker to poprzeczne wygięcie deski, jeśli spojrzymy na nią z boku możemy dostrzec, że jest bardziej płaska bądź wygięta w kształt banana. Jeśli deska ma mniejszy rocker (a tak zbudowane są deski dla początkujących), łatwiej na niej ostrzyć, jeśli jednak ma większy jest wtedy bardziej zwrotna i ułatwia to na przykład zacinanie krawędzi przed skokiem, co przydaje się bardziej zaawansowanym kitesurferarom.

Materiały i technologie w desce do kitesurfingu twin tip

Deski twin tip wykonane są w jednej z trzech technologii: drewniane, karbonowe lub hybrydowe. Zdecydowanie najwięcej jest desek drewnianych, jednak karbonowe robią się coraz bardziej popularne. Wpływa na to fakt, że są zdecydowanie lżejsze i sztywniejsze od tych pierwszych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *