Przejdź do treści
Strona główna » Kitesurfing na Helu

Kitesurfing na Helu

Kiedy zamarzy ci się nauka kitesurfingu, najłatwiejszym i najbardziej oczywistym wyborem jeśli chodzi o miejsce rozpoczęcia swojej przygody z tym sportem będzie Półwysep Helski. Kitesurfing na Helu to coś, czego każdy kitesurfer powinien spróbować. Jest to miejsce nie tylko dla początkujących kitesurferów, ale też dla tych zaawansowanych, niektórzy z nich przyjeżdżają tam co roku nawet od dwudziestu lat. Miejsce to ma na tyle wyjątkowy klimat, że przyciąga rok w rok tłumy i jeśli już raz tam pojedziesz to na pewno będziesz tam chciał wracać wielokrotnie. Nie tylko warunki wiatrowe sprawiają, że Hel jest miejscem wyjątkowym, to też ludzie, którzy godzinami są w stanie rozmawiać o wietrze i nowych trickach, to szerokie piaszczyste plaże, to wschody i zachody słońca, to imprezy trwające do samego rana i to ucieczka od wielkomiejskiego szumu.

Mierzeja ma aż 35 kilometrów długości, dlatego znajdziesz tam aż parędziesiąt różnych szkółek i wypożyczalni kitesurfingowych, zarówno mniejszych jak i większych, więc na pewno znajdziesz taką, która sprosta wszystkim twoim wymaganiom. 

Jakich warunków możesz spodziewać się na Helu? Po pierwsze – od strony Zatoki Puckiej znajdziesz idealnie płaską i długo (nawet aż na 1000 metrów od brzegu) płytką wodę, natomiast od strony Morza Bałtyckiego znajdziesz akwen z niewielkimi falami. Daje to wiele możliwości, zarówno tym, którzy chcą spróbować swoich sił na desce kierunkowej, tym którzy chcą uprawiać freestyle, ale też początkującym. Ogromnymi zaletami tego miejsca jest piaszczyste dno, brak raf (więc nie trzeba się martwić o swoje stopy) oraz ogromne przestrzenie i brak pływów (na tyle znaczących, że wpływają na warunki na wodzie). 

W wysokim sezonie (maj – wrzesień) statystyki wiatrowe pokazują, że wieje przez około 50% dni (trochę lepiej w maju i wrześniu), dlatego warto tam też jeździć tak zwanie ‘na prognozę’, czyli wtedy kiedy prognozy wiatrowe pokazują, że w najbliższych dniach można spodziewać się dobrego wiatru. Na Półwyspie Helskim wiatr najczęściej wieje z zachodu, czyli side shore. Jako że jest to wiatr wiejący wzdłuż brzegu, jest to bardzo bezpieczny kierunek.

Hel ma też dobrze rozwiniętą bazę noclegową, najpopularniejszą opcją jest spanie na kempingach, które znajdują się w każdej z miejscowości (Chałupy, Kuźnica, Jastarnia, Jurata, Hel).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *