Przejdź do treści
Strona główna » Jak przygotować się do kursu kitesurfingowego?

Jak przygotować się do kursu kitesurfingowego?

Zapisałeś się na kurs kitesurfingowy od podstaw do certyfikowanej szkoły kitesurfingu, całe wakacje zaplanowane, rezerwacje zrobione, teraz pozostało tylko czekanie na początek tej przygody. Czy w tym czasie należy się jakoś specjalnie przygotować? Co musisz wiedzieć? 

Przed kursem – co przygotować

Kurs kitesurfingowy

Na pierwsze zajęcia kitesurfingu zazwyczaj nie musisz nic przynosić, wystarczy strój kąpielowy i motywacja do nauki. Możesz pomyśleć ewentualnie o kupnie lycry, która ochroni skórę przed słońcem i oczywiście o kremie z wysokim filtrem SPF (pamiętaj o posmarowaniu uszu, stóp i obszaru zakolanowego), bo nie ma nic gorszego od bólu spalonej skóry, wtedy kiedy powinieneś cieszyć się pierwszymi kitesurfingowymi sukcesami. Jeśli woda w akwenie na którym będziesz się uczył jest chłodna, szkółka powinna mieć w ofercie wypożyczenie pianki, na innych spotach ze względu na dno warto mieć na stopach buty do pływania/neoprenowe, żeby uchronić je przed skaleczeniami. Jeśli na danym spocie lub w danej szkółce zalecają przywiezienie innych potrzebnych rzeczy, na pewno dadzą ci o tym znać z odpowiednim wyprzedzeniem. 

Resztę potrzebnego sprzętu zapewni baza – przygotują dla ciebie kask, kamizelkę ochronną (żeby kurs był przeprowadzony w bezpieczny sposób), trapez oraz oczywiście latawiec, bar i deskę.

Czy do kitesurfingu potrzebna jest siła? 

Możesz też się zastanawiać czy należy wdrożyć jakieś specjalne treningi przed rozpoczęciem kursu. Jednak wbrew opinii wielu do uprawiania kitesurfingu nie potrzebujemy żadnej wyjątkowej siły w rękach czy nogach. Jest to sport bardziej techniczny niż siłowy. 

Oczywiście uprawianie sportów, dobra koordynacja ruchowa może skrócić czas potrzebny do nauki, jednak jest to sport, którego może spróbować każdy – zarówno dzieci, jak i starsi. Warto wiedzieć, że cała siła latawca nie jest utrzymywana na rękach, tylko właśnie w tym celu mamy trapez z hakiem, do którego przyczepiamy bar i latawiec i dzięki temu ręce służą tylko do prowadzenia kite’a, tak jak przy prowadzeniu samochodu.

Ile kosztuje kurs kitesurfingowy?

Ceny kursu bardzo wahają się pomiędzy krajami, spotami, a także bazami. Na cenę wpływ też ma to, czy zapisujemy się na kurs indywidualny czy w grupie. 

Ceny w Polsce wahają się od 150 do około 300 złotych za godzinę kursu indywidualnego. Trochę tańszą opcją będzie szkolenie w parach, jednak w takim przypadku potrzebujesz partnera zbliżonego do ciebie wagowo. 

Ceny na świecie są bardzo różnorodne, za godzinę można zapłacić od 60 do nawet 200 euro. 

Większość szkółek ma w ofercie pakiety godzin i w takiej sytuacji zazwyczaj im więcej godzin w pakiecie tym niższa cena za pojedynczą godzinę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *