Przejdź do treści
Strona główna » Prognozy wiatrowe

Prognozy wiatrowe

Ostatnią rzeczą, którą każdy kitesurfer robi przed pójściem spać i pierwszą, którą robi po przebudzeniu jest zawsze sprawdzenie prognozy wiatrowej na kolejne dni. Każdy ma swoją ulubioną aplikację, model wiatrowy, sposób analizy prognozy. Więc gdzie ją sprawdzać, jak czytać i jakie wnioski wyciągać z tego co zobaczymy? 

Aplikacje

Istnieje wiele aplikacji, które pokazują nam ile będzie wiało w dany dzień, o danej godzinie, z jakiego kierunki itd. Jednak jest parę takich, które znają wszyscy i są zdecydowanie najbardziej popularne. 

Pierwszą z nich jest windy.com. Wchodząc na nią widzimy animowaną mapę, na której pokazane jest z której strony (strzałkami) i jak mocno (kolorami – od niebieskiego do czerwonego) wieje w różnych zakątkach świata. Klikając w punkt na mapie, bądź wpisując nazwę spotu w wyszukiwarce widzimy jak mocno wieje w danym momencie, ale też prognozę na kolejne 5 dni, z której można wyczytać zbliżający się kierunek wiatru oraz też ile węzłów będzie wiało średnio, a ile w szkwałach (mocniejszych podmuchach wiatru).

Kolejną popularną witryna jest windguru.cz. Mamy tam parę modeli prognozy, które wyliczane są na podstawie różnych danych. Prognoza z różnych modeli znacznie się różni i na różnych spotach różne modele sprawdzają się najlepiej. Zawsze można sprawdzić prognozę uśrednioną ze szczegółowych modeli, czyli WG. Poza tym na górze strony wyświetla się rzeczywisty wiatr ze stacji z wiatromierzem na danym spocie. 

Ostatnią z najbardziej popularnych stron i aplikacji jest windfinder.com. Znajdziemy tam podobnie jak na windy.com animowaną mapę i tak jak na poprzednich stronach – prognozę wiatrową na kolejne dni. 

O to, z której aplikacji korzystać, który model sprawdzać, a także, który kierunek wiatru jest najbardziej przewidywalny na danym spocie, zawsze najlepiej zapytać miejscowego, który na podstawie własnych obserwacji będzie wiedział jak analizować różne prognozy. 

Jak czytać prognozę? 

Sprawdzając prognozy wiatrowe warto wiedzieć na co zwrócić szczególną uwagę. Pierwszą rzeczą na którą patrzymy jest średnia siła wiatru – sprawdzamy czy wiatr będzie wystarczająco silny (czyli powyżej 11 węzłów), żeby uprawiać kitesurfing. Następnie możemy sprawdzić kolejną wartość, która przedstawia siłę wiatru w szkwałach. Zależy nam na tym, żeby różnice pomiędzy średnią a szkwałami nie były zbyt duże, ponieważ wtedy wiatr jest ‘szarpiący’. Należy też sprawdzić kierunek wiatru, na różnych spotach oczekujemy innego kierunku wiatru, na przykład wiatr, który przed przyjściem na spot będzie najpierw przechodził przez góry albo po prostu ląd nie będzie raczej wiatrem dobrym jakościowo.

Jeśli jesteśmy w miejscu, w którym są fale, prognozy umożliwiają nam też sprawdzenie ich przewidywanej wysokości. 

Termika

Na niektórych spotach występuje efekt wiatrów termicznych. Wynika on z nagrzewania się lądu i powstającej różnicy ciśnień. Dzięki temu, wiatr jest silniejszy, ale nie jest to uwzględnione w prognozach. Dlatego jeśli dowiemy się, że na danym spocie działa termika, możemy spodziewać się lepszego wiatru niż ten prognozowany.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *