Przejdź do treści
Strona główna » Wing foil

Wing foil

Wing foil – co warto wiedzieć:

Wing foil jest sportem wodnym, który polega na generowaniu mocy potrzebnej do płynięcia przy użyciu skrzydła – wing’a. Sport ten zyskał popularność zaledwie parę sezonów temu, jednak, co ciekawe, powstał już ponad 40 lat temu, jednak brak możliwości sprzętowych i technologicznych oraz brak odpowiednich materiałów uniemożliwił wcześniejszy rozwój tego sportu. Dziś na wielu akwenach na całym świecie możemy zobaczyć wielu ludzi uprawiających ten sport i myślę, że lada dzień będzie ich tak samo dużo jak windsurferów czy kitesurferów.

Wing foil – kiedy i gdzie powstał?

Historia wing foilingu sięga już 1981 roku, kiedy to amerykański inżynier lotniczy Jim Drake (mówi się o nim jako o wynalazcu windsurfingu) razem z europejskim pionierem windsurfingu Uli Stanciu wynaleźli pierwsze skrzydło. Inspiracją do kształtu tego przyrządu do pływania były latające ryby, dzięki obserwowaniu ich Jim i Uli stworzyli pierwszego wing’a, który w przeciwieństwie do żagla windsurfingowego nie był połączony z deską masztem i trzymało się go tylko siłą własnych rąk. 

Co ciekawe, w tym samym czasie Francuz Roland Le Bail wymyślił podobny sprzęt, a w kolejnych latach zaczęły pojawiać się kolejne firmy, które tworzyły swoje wingi. Jednak w czasach świetności windsurfingu wing nie zyskał tak komercyjnej popularności, stało się to jednak parę lat temu. 

Należy pamiętać o tym, że skrzydło – wing’a można wykorzystać nie tylko na desce z foilem, można go używać płynąc na desce windsurfingowej, surfingowej, jadąc na deskorolce i istnieje jeszcze wiele innych opcji.

Jak dobrać sprzęt do wing foilingu?

Jednak sam ‘wing foiling’ polega właśnie na pływaniu przy użyciu skrzydła i deski z foilem (hydroskrzydłem) – czyli podwodnym masztem z lotkami (przednią i tylną).

Ale jak właściwie zbudowane jest hydroskrzydło? Hydroskrzydło najczęściej zbudowane jest z karbonu, jest on jednak dość delikatnym materiałem, czułym na uszkodzenia, za to bardzo lekkim. Innym materiałem używanym do jego produkcji jest materiał kompozytowy np. G10, materiały kompozytowe wprawdzie są dużo bardziej wytrzymałe, ale są też ciężkie, co jest ich minusem. 

Kolejnym elementem foila jest maszt. Różnią się długością, mają od około 40 do 90 centymetrów długości. Osobom początkującym poleca się te krótsze, ze względu na to, że łatwiej na nich będzie wejść w stan lewitowania, a w razie upadku nie będzie to tak niebezpieczne jak upadek z dużej wysokości. Krótkie maszty używane też będą na spotach z płytką wodą, nie chcemy przecież zaczepiać nim o dno podczas płynięcia ani nie chcemy żeby utknął nam między glonami. Natomiast jeśli chcemy uprawiać wing foiling na zafalowanym spocie najlepszym wyborem będzie długi maszt.

Tak jak w kitesurfingu wybieramy rozmiar latawca w zależności od siły wiatru, tak w wing foilingu wybieramy rozmiar skrzydła. Najmniejsze wingi mają dwa metry kwadratowe powierzchni, największe natomiast aż sześć metrów. 

Możecie się zastanawiać jak mocny wiatr potrzebny jest do pływania na wingu. Minimalnie potrzebujemy około 8 węzłów, przyda nam się wtedy wing o dużej powierzchni, natomiast przy silnym wietrze – analogicznie – będziemy potrzebowali mniejszego skrzydła.

Na co zwrócić uwagę podczas uprawiania wing foilingu?

Wiele osób uważa, że wing foiling jest najłatwiejszym ze wszystkich sportów wodnych. Należy jednak traktowac go równie poważnie jak resztę wodnych dyscyplin sportowych, czyli nalezy pamiętać o bezpieczeństwie. Zawsze podczas pływania (nawet jesli jesteś już osobą zaawansowaną) należy mieć na sobie kask, uchroni nas to od poważnych obrażeń podczas upadków. Lotki od foila są na tyle ostre, że łatwo mogą spowodować mniejsze i większe uszkodzenia ciała.

Warto przeczytać o: Kitesurfing kursy.

Tak jak w przypadku innych sportów wodnych – kitesurfingu, windsurfingu i surfingu – na początku należy zapisać się do szkółki, w której wykwalifikowany instruktor pokaże ci jak we właściwy i bezpieczny sposób korzystać ze sprzętu.

Czy do wing foilingu potrzebne jest dużo siły fizycznej?

W przypadku wing foilingu skrzydło utrzymujemy tylko siłą własnych rąk, jednak odpowiednia technika, której nauczy nas instruktor podczas lekcji może sprawić, że sport ten wcale nie będzie tak męczący, na jaki wygląda.

Kto może uprawiać wing foiling?

Pływanie ze skrzydłem można zacząć w bardzo młodym wieku, nawet paroletnie dzieci mogą spróbować, jednak na początku będą pływały przy użyciu dużej deski windsurfingowej, dopiero jak będa starsze będą mogły spróbować deski z foilem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *